Endüstri 4.0 Hakkında

ENDÜSTRİ 4.0 NEDİR?

Endüstri 4.0; Sanayi Devriminde otomasyon, makine öğrenimi ve gerçek zamanlı verilerin işlenmesine odaklanan yeni bir aşamayı ifade eder. Üçüncü sanayi devrimini temel alan Endüstri 4.0, dijital ve fiziksel dünyalar arasındaki sınırı bulanıklaştırarak teknolojiyi bir sonraki evrime taşıyor.

ENDÜSTRİ 4.0 NEDEN ÖNEMLİ?

Geçmişte endüstriyel değişimler ne kadar beraberinde sorunları getirmekle anılsa da Endüstri 4.0 var olanı geliştirmek ve iyileştirmek anlamına geliyor. Bu sayede büyük ölçekli bilgi işlem ve veri toplama teknolojilerinde bilgi işlem katmanı uygulanması, bilginin kuruluşun birçok düzeyinde ve tüm dünyada paylaşabilmesi sağlanabiliyor.

Geleneksel üretimden uzaklaşan endüstri 4.0, küresel pazarda rekabet etmenizi, giderek karmaşıklaşan ürünlerin üretim döngülerini kısaltmayı, gözden geçirme ve verileri analiz ederek değerli bilgiler elde etmenizi sağlar. Şirketler, maksimum esneklik ve minimum maliyetle rota düzenlemesine katılabildiklerinden ve öngörücü bakım daha fazla verimlilik ve daha fazla güçlü bir sonuç yarattığından, değişim eğilimleri artık endişe verici değildir.

ENDÜSTRİ 4.0’DA EN ÖNEMLİ KONU MÜŞTERİDİR

Müşteri istekleri ve ihtiyaçları her zaman değişiyor. Bu şartlarda endüstri 4.0 ile ürünler daha erken, daha uygun fiyatlara, daha az kaynak ile üretilebiliyor. Ayrıca ürün müşteriye göre rahatlıkla özelleştirilebiliyor. Son derece özelleşmiş bir ürün rahatlıkla üretime sokulabiliyor.

Daha sonrasında ise üretimin tarihi, verilerin miktarı gibi bilgiler analiz edilebiliyor ve talep, üretim, bakım planlamasında kullanılabilir bir hafıza yani bir zeka gelişiyor.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir