kalip-imalati-ve-montaji

Computer

Numerical

Control

Bilgisayar nümerik kontrolü (CNC), alete bağlı bir mikrobilgisayarda gömülü yazılım kullanarak tezgahların kontrolünü otomatikleştiren bir yöntemdir. Metal ve plastik parçaların işlenmesinde yaygın olarak kullanılır. CNC ile nesne üretim prosesi makineye bağlı makine kontrol ünitesi MCU ile yönetilir.

G Kodu adı verilen uluslararası standart dilde yazılmış program ile çalışır. Program, malzemelerin besleme hızı ve takım bileşenlerinin konumlandırılması ve hızı gibi makine aracının izleyeceği talimatları ve parametreleri içerir. Değirmenler, tornalar, yönlendiriciler, taşlama makineleri ve lazerler, işlemleri CNC ile otomatik hale getirilebilen yaygın tezgahlardır. Ayrıca kaynak, elektronik montaj ve filaman sargı makineleri gibi makine dışı aletleri kontrol etmek için de kullanılabilir.

Bir 3D CNC Makinesinde kesicinin hareketi X, Y ve Z koordinatlarından kontrol edilir. Bu özellik malzemenin üç yönde işlenmesine izin verir. Tasarım, bilgisayar destekli tasarım yazılımı olan CAD programında koordinatlara dönüştürülür ve daha sonra çizim G koduna dönüştürülür. Program MCU’ya yüklenir ve öncelikli olarak bir test çalışması gerçekleştirilir. Bu adım önemlidir çünkü yanlış hız veya konumlandırma hem makineye hem de parçaya zarar verebilir.

CNC Makineleri ile manuel işlemede olduğundan daha fazla hassasiyet ile çalışılabildiği bilinmektedir. Daha fazla hassasiyet, karmaşıklık ve tekrarlanabilirliğin yanında doğruluk, esneklik ve frezelenmeye izin veren kontur işleme gibi yetenekleri de mevcuttur.

Categories:

Tags:

Comments are closed